Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Klasa w terenie”

Uczniowie klas: 1a, 1b, 1c, 1d, 2as, 2b, 3a, 3c przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Klasa w terenie”.

Głównym celem edukacyjnego projektu ,,Klasa w terenie” jest:

1. Promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu.
  2. Zachęcenie nauczycieli i uczniów do „opuszczenia” swoich sal lekcyjnych i spędzenia czasu poza budynkiem szkoły.

Projekt realizowany jest od 1 października 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Zadania projektowe:

1 Obserwacja przyrody- spacer po okolicy, zbieranie darów natury danej pory roku.

2. Plastyka w terenie- tworzenie prac z darów natury np. ludzików z kasztanów, pani wiosny/lata/jesieni, wazonów pełnych kwiatów/liści itp. (gotowe karty pracy do pobrania w plikach grupy).

3. Obserwacja chmur- wykonanie pracy plastycznej; malowanie w plenerze nieba, kształtów i tego, co przypominają nam chmury.

4. Wyjście w ciekawe miejsce może to być kino, teatr, muzeum lub inne miejsce. Zachęcamy do wyboru takiego miejsca, dzięki któremu dzieci poznają historię swojego regionu.

5. Instrumenty z darów natury – np. z kamieni, patyków, nasion, piasku itd. Nagranie krótkiego filmiku, na którym dzieci zagrają poznaną wcześniej piosenkę lub własną kompozycję przy pomocy stworzonych instrumentów.

6. Zabawa/gra w terenie – przeprowadzenie zajęć ruchowych na świeżym powietrzu. Zachęcamy do zrobienia np. podchodów, gry terenowej lub innych tego typu aktywności.

7. Zabawa w przyrodników- zorganizowanie „warsztatów ogrodniczych”; sianie nasion, sadzenie kwiatów.

8. Przyrodniczy labirynt kolorów- należy znaleźć określone obiekty- rośliny czy elementy przyrodnicze w danych kolorach i umieszczenie ich w odpowiednich polach na karcie pracy (karta do pobrania w plikach grupy) lub można stworzyć własny projekt labiryntu.

9. Praca grupowa- stworzenie katalogu roślin – zadanie polega na stworzeniu „mini zielnika” ze znalezionych liści drzew lub roślin.

10. Piknik- wspólne spędzenie czasu, zabawy na świeżym powietrzu, zdrowy posiłek na zewnątrz.

Zadania zrealizowane przez poszczególne klasy:

Klasa 1a: zadanie: 1, 3, 4, 6, 7

Klasa 1b: zadanie: 1, 3, 4, 6, 7

Klasa 1c: zadanie: 1, 2, 4, 6, 7

Klasa 1d: zadanie: 1, 3, 4, 6, 7

Klasa 2as: zadanie: 1, 3, 4, 6, 7

Klasa 2b: zadanie: 1, 3, 4, 6, 7

Klasa 3a: zadanie: 1, 3, 4, 6, 7

Klasa 3c: zadanie: 1, 2, 4, 6, 10

Zrealizowane zadania:

Zadanie 1 – Obserwacja przyrody. Spacer po okolicy

Klasa 1a, 1b, 1c, 1d, 2b, 3a, 3 c