Menu Zamknij

Bezpieczeństwo w sieci

Zapewnienie bezpieczeństwa w sieci jest bardzo istotne. W ostatnim czasie znacząco wzrósł dostęp dzieci i młodzieży do Internetu. Niemal każdy młody człowiek korzysta z dostępnych na rynku technologii: telefony, tablety, laptopy, komputery. Tym bardziej kwestia bezpieczeństwa jest dla nas priorytetem by nauczyć jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Internet pomyślany jako narzędzie do pracy, komunikacji i baza danych ewoluował do rangi alternatywnego świata – przestrzeń wirtualna stała się płaszczyzną dla poważnych działań biznesowych,  obrotu pieniędzmi , intensywnych kontaktów międzyludzkich, uprawiania hobby, edukacji, komunikowania się z administracją publiczną i zapewniania sobie rozrywki… Wymieniać można w nieskończoność. Bogactwo korzyści czerpanych z Sieci przez miliardy mieszkańców naszego globu przekłada się na równie liczne zagrożenia.

Nie umniejszając olbrzymiej dodatniej roli pełnionej przez Internet trzeba mieć świadomość ryzyka, jakie niesie beztroskie korzystanie z Sieci. Szczególnie w przypadku, gdy użytkownikiem są najmłodsi – i najbardziej bezbronni.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 8 lutego od 2004 roku.

Od kilku lat przekroczył już granice Europy i dotarł do ponad 150 krajów. Jest to największa światowa akcja na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu oraz promocji pozytywnego wykorzystywania sieci.

Pandemia koronawirusa wymusiła na nas m.in. pracę zdalną i naukę online. Przed komputerami
i ekranami tabletów spędzamy teraz jeszcze więcej czasu niż przedtem. Jak wobec tego zadbać o higienę cyfrową, abyśmy po ustąpieniu obecnej pandemii nie stanęli w obliczu kolejnego masowego problemu – siecio- i fonoholizmu? 

Wynikająca z epidemii COVID-19 akcja #zostanwdomu  to czas aktywnego i częstszego niż zwykle korzystania z Internetu. Z tą aktywnością wiąże się możliwość zdalnych zakupów czy kontaktu z bliskimi i znajomymi, ale to także doskonała przestrzeń dla funkcjonowania oszustów. Dlatego trzeba pamiętać aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, przede wszystkim kierując się zasadą ograniczonego zaufania. Bowiem tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co znajduje się w Internecie, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.

Najlepszą ochroną dla dziecka są właściwie ukształtowane postawy: wiedza, czemu ma służyć Internet, że surfowanie po Sieci jest tylko jedną z wielu form aktywności, umiejętność odróżnienia wartościowych treści od internetowych śmieci, instynkt samozachowawczy w kontaktach z obcymi ludźmi. Świadomość zagrożeń potencjalnie płynących z Sieci jest wciąż niska i to na rodzicach ciąży obowiązek pokazania, jak  korzystać z tego narzędzia. Dorośli użytkownicy bywają niestety równie naiwni, a dodatkowo narażeni są na inne niebezpieczeństwa: związane z działalnością zawodową, poszukiwaniem partnera, dokonywaniem przelewów, zakupów, uczestnictwa w aukcjach oraz korzystania ze zbyt łatwo dostępnego nielegalnego oprogramowania. Rozwaga dorosłych jest najlepszym wzorcem dla dzieci i odwrotnie – brak rozwagi zniweczy wszelkie dydaktyczne działania (żadne dziecko nie będzie słuchać o szkodliwości całonocnego przesiadywania przed monitorem, jeśli rodzic robi dokładnie to samo…).

Wychodząc naprzeciwko zachęcamy do skorzystania z przygotowanych stron zawierających gotowe rozwiązania i propozycje działań oraz bezpłatnego udziału w szkoleniach, konferencjach, webinarach.

https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html

https://www.szkolazklasa.org.pl/konferencja-asow-internetu-zapraszamy/

Polecamy strony internetowe związane z bezpieczeństwem w sieci:

Poradnik Bezpiecznego Korzystania z Internetu

https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/promujemy-bezpieczenstwo-w-sieci/materialy-5/

https://www.saferinternet.pl/

https://asyinternetu.szkolazklasa.org.pl/

Nasza szkoła podejmuje różnorodne działania profilaktyczne mające na celu zapewnienie uczniom bezpieczeństwa. Każdego roku bierzemy udział w organizacji Dnia Bezpiecznego Internetu. Zachęcamy do zapoznania i skorzystania z propozycji przygotowanych zarówno dla rodziców, opiekunów jak również uczniów.

Skip to content